Odtwarzanie obszarów leśnych po pożarach
Po pożarze, spalone obszary leśne są narażone na erozję wodną i wietrznąi związane z nią niebezpieczne osunięcia gleb, wymycia nasion, zanieczyszczenia pobliskich wód. Spowodowane jest to głównie podczas ulewnych deszczów przez spływające błoto, osady i popiół. Dodatkowo bardzo poważny problem to trudność nasiąkliwości gleby. Gleba po pożarze najczęściej wykazuje właściwości hydrofobowe, „teflonowe”, nie przyjmujące wody.
Hydrorehabilitacja czyli kontrola erozji ściółki leśnej.
W celu awaryjnego odzyskania odpowiednich parametrów wierzchniej warstwy zniszczonej ściółki, chłonności gleby, a także odzyskania pewnych walorów przyrodniczych w terenach po klęsce żywiołowej, firma AGATA oferuje swoją autorską, zieloną technologię szybkiego reagowania czyli hydrorehabilitację.
Hydrorehabilitacja to pokrywanie spalonych terenów leśnych specjalnie przygotowaną, wodną ściółką zawierającą nasiona roślin, włókien celulozowych i lepiszcza przy użyciu aplikatorów lądowych i powietrznych. Aplikując na spalone powierzchnię odpowiednio przygotowaną ściółkę i lepiszcze wspomagamy kontrolować erozję gleb do momentu, gdy wykiełkują nowe rośliny.
Technologia ta znacznie łagodzi problemy związane z pożarem, zatrzymuje wodę, przyśpiesza inicjację procesów glebotwórczych, chroni zachowane i nowe nasiona roślin, wspomaga przyrodę i z czasem przywraca zdrowy krajobraz.
Szybkość odtworzenia spalonych lasów jest uwzględniona rodzajem użytych nasion, jak i warunkami pogodowymi. Wartością dodaną przy hydrodynamicznym odtwarzaniu obszarów po pożarowych jest jednoczesne ograniczenie pylenia.
Profesjonalna rehabilitacja terenów po pożarze.
Pierwszym krokiem po ogniowej klęsce żywiołowej jest ocena danych terenów. Spalone drzewa są potencjalnie niebezpieczne i muszą być zidentyfikowane i usunięte. Spalone obszary stanowią również zagrożenie erozją gleby, aż do momentu przywrócenia odpowiedniej roślinności. Przyśpieszyć ten proces możemy poprzez rehabilitację najdotkliwiej spalonych obszarów dzięki mieszankom nasion traw, drzew i krzewów. Mieszanki nasion powinny być wolne od chwastów, przetestowane pod względem jakości, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się inwazyjnych i szkodliwych roślin.
Nasi doradcy wraz z ekspertami określonych terenów wybiorą odpowiednie gatunki roślin dla dotkniętego pożarem regionu i klimatu.
W szybki, skuteczny i ekonomiczny sposób hydrorehabilitacja umacnia również skarpy, nasypy i wały. Odpowiedni dobór specjalnych traw powoduje po pierwsze trwałe zazielenienie, a po drugie wewnętrzne umocnienie stromych obszarów dzięki głębokiemu, przestrzennie rozgałęzionemu systemowi korzeniowemu.
Jako jedna z niewielu firm w Europie, dysponujemy specjalistycznym, terenowym sprzętem z napędem 6×6 wraz z systemem węży, dzięki któremu możemy wjechać w niemalże każdy, trudny teren. W zależności od zadania dysponujemy również wynajmowanym sprzętem lotniczym, aby zabezpieczyć przed erozją najbardziej niedostępne rejony leśne.
Masa hydrorehabilitacyjna
Dysponujemy mieszanką odpowiednio wyselekcjonowanych nasion, naturalnych włókien celulozowych i naturalnego lepiszcza, który pomaga w istotny sposób przylgnąć nawet do stromych wzgórz i zboczy. Biodegradowalna, wysoce absorpcyjna masa kontroluje erozję, wspomaga wilgotność i stabilizuje glebę, zapewnia niezbędną pożywkę dla pozostałych po pożarze jak i nowych nasion traw, motylkowych, krzewów czy drzew.