- Trawa żubrówka (Hierochloe odorata), zwana też turówką wonną jest pachnącą rośliną leczniczą rosnącą w naturalnym środowisku w północnej Eurazji i Ameryce Północnej. Żubrówka dodawana jest do znanej na całym świecie polskiej marki wódki, nadając jej subtelny smak i aromat. Swój waniliowo-kokosowy aromat zawdzięcza obecności kumaryny. Kumaryna zawarta w żubrówce działa lekko uspakajająco i przeciwzapalnie. Powieszona w szafie działa jako środek przeciw molom. Wykorzystywana jest również w przemyśle perfumeryjnym. Roślina objęta częściową ochroną gatunkową w Polsce. Co ciekawe, trawa żubrówka wcale nie jest przysmakiem żubra natomiast uwielbiają ją amerykańskie bizony.
- Jedna z odmian trawy, popularnej kostrzewy trzcinowej (Festuca arundinacea Schreb.), może mieć system korzeniowy sięgający po kilku latach nawet 2 metry długości. Jest to idealna odmiana do stabilizacji i umacniania skarp i nasypów.
- Odpowiednio dobrane gatunki trawy, umożliwiają przycinanie trawnika na wysokość niemal zerową. Nie ma możliwości umieszczenia pudełka zapałek między przyciętymi źdźbłami trawy.
- Anegdota angielska powiada, że dorodny trawnik wymaga co najmniej 300 lat pielęgnacji. Prawdą jest również, że takie 300-stu letnie trawniki można w Anglii spotkać.
- Piękny trawnik jest najdroższy w utrzymaniu z całego ogrodu!
- Dobrze utrzymany trawnik jest dumą każdego ogrodnika. Jednak nie ma co ukrywać – taki trawnik oznacza zawsze ciężką pracę: podlewanie, nawożenie, koszenie, wertykulację, napowietrzanie, odchwaszczanie i tak w kółko.
- Należy pamiętać, że uzyskanie i utrzymanie słynnego angielskiego trawnika jest raczej trudne w naszych warunkach klimatycznych. Angielski klimat jest bardziej wilgotny a zimy bez ostrych mrozów.
- Najlepsza pora na zakładanie trawnika to okres od połowy kwietnia do końca maja.
- Mimo, że trawy są typowo wiatropylną rodziną, kwiaty większości z nich są odwiedzane przez owady (pszczoły i inne), ponieważ pyłek stanowi dla nich pokarm bogaty w białko.
- Mało jest grup roślinnych, które wykazywałyby tak wielką zdolność przystosowawczą do różnych warunków życia jak trawy.
- Bambusy mogące osiągać 40 m wysokości i trzcina cukrowa, której wysokość dochodzi do 6 m to najwyżsi przedstawiciele traw, zamieszkujący tropiki. Dzienny przyrost bambusa w warunkach optymalnych może wynosić kilkadziesiąt centymetrów.
- Pewne gatunki traw są chwastami, które człowiek uporczywie zwalcza. Chwastem znanym zapewne wszystkim jest perz (Agropyron repens), występujący na całej północnej półkuli. Posiada on zdolność pobierania składników pokarmowych, które są niedostępne dla innych roślin i dzięki temu, bardzo szybko zyskuje nad nimi przewagę.
- Rodzina traw obejmuje (w zależności od ujęcia systematycznego) od 8 000 do 10 000 gatunków. Jest to liczba znacząca, wobec wyróżnionych na świecie około 240 000 gatunków wszystkich roślin nasiennych.
- Przodkowie traw powstali już prawdopodobnie w kredzie (era mezozoiczna) czyli około 130 mln lat temu.
- W symbolice religijnej trawy oznaczają radość duszy.
- Wypalanie traw i zarośli jest prawnie zabronione! Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska.
- Trawy składają się w 70-80% z wody i pobierają ją głównie za pośrednictwem korzeni.
- Korzenie trawy wetiwery pochodzącej z Indii rosną bardzo nietypowo – do 4 metrów w głąb i są źródłem olejku eterycznego.
- Perz może być wykorzystywany do celów leczniczych. Substancje zawarte w jego rozłogach mają właściwości moczopędne i delikatnie przeczyszczające. Pobudzają procesy trawienne oraz przemianę materii.
- W dawnych czasach rozdrobnionego perzu używano do filtrowania wina.
- W USA powstaje robot zasilający się… trawą. Robot napędzany parą wodną i samodzielnie zasilający się trawą, liśćmi czy drewnem powstaje w USA na zlecenie Pentagonu. Urządzenie nie pogardzi też paliwami tradycyjnymi, jak np.: benzyna, olej napędowy i węgiel. Pierwszy prototyp ma być gotowy na początku 2013 roku. Czekamy więc również na kosiarki do trawy napędzane… trawą.
- Jeden hektar dobrego, intensywnego trawnika wydziela prawie tyle samo tlenu co jeden hektar lasu.
- Najlepszą metodą zapobiegania powodziom w miastach jest zwiększenie w nich powierzchni trawników.
- Cola do trawników? Tak! Kwas fosforowy, obecny w coli jest także kluczowym składnikiem nawozów. Warto spryskać trawnik, by zapewnić mu doskonały stan przez cały rok. Nie można jednak przesadzić – zaleca się powtarzać tę czynność raz w miesiącu w okresie od marca do września. Cola uratuje także twój ogródek przed atakiem insektów. Wystarczy umieścić talerz z tym napojem w widocznym miejscu, a owady chętnie skorzystają z okazji. Coca-Cola jest słodka, więc chętnie jej skosztują. Kwaśny odczyn płynu i zawartość dwutlenku węgla są dla łakomych owadów zabójcze.